Kliničko istraživanje

Ovde ćemo vas informisati o svim važnim temama koje se tiču kliničkih istraživanja u Srbiji i inostranstvu.
admin_m
Pridružio se: Avgust 21, 2020, 1:38 pm

Kliničko istraživanje

Post od admin_m »

Napišite za koju bolest vas interesuje kliničko istraživanje i mi ćemo se potruditi da ga nađemo.

Miroslav86
Pridružio se: Septembar 24, 2020, 10:44 am

Re: Kliničko istraživanje

Post od Miroslav86 »

Postovanje.. Jako dobar forum.. U kratko.. Ja nemam dijagnozu ali imam totalnu slabost donjih extremitera.. Na K. C Beograd sve su mi uradili, komplet I nista nisu nasli.. Zelim da pitam da li imam pravo da se lecim u inostrasnstvu, posto u Srbiji nista me mogu da ustanove?Na meni ispitivaju razne lekove, medjutim, stanje mi se pogorsalo.. Na studijama sam, ispitiju na meni.. Hvala

Ivana
Pridružio se: Avgust 22, 2020, 10:12 am

Post od Ivana »

Miroslav86 napisao: Septembar 24, 2020, 10:49 am Postovanje.. Jako dobar forum.. U kratko.. Ja nemam dijagnozu ali imam totalnu slabost donjih extremitera.. Na K. C Beograd sve su mi uradili, komplet I nista nisu nasli.. Zelim da pitam da li imam pravo da se lecim u inostrasnstvu, posto u Srbiji nista me mogu da ustanove?Na meni ispitivaju razne lekove, medjutim, stanje mi se pogorsalo.. Na studijama sam, ispitiju na meni.. Hvala
Poštovani,

U preduzimanju dijagnostičkih mera, lekar je, prema čl. 29–31 Zakona o prevenciji i dijagnostici genetičkih bolesti, tzv. Zojinog zakona, kao odgovorno lice dužan da uputi pacijenta na opsežnu ciljanu dijagnostiku kada je na osnovu kliničkih simptoma dijagnoza nejasna, odnosno kada postoji sumnja na retku bolest ili stanje kod pacijenta.

Kad preduzeta genetička analiza nema jasan ishod, zbog čega pacijent ostaje bez potvrđene dijagnoze, odnosno bez mogućnosti daljih dijagnostičkih postupaka duže od šest meseci, a zdravstveno stanje pacijenta se ozbiljno pogoršava, konzilijum centra za retke bolesti (npr. Kliničkog centra Srbije) dužan je da bez odlaganja sačini izveštaj o preduzetim dijagnostičkim postupcima i da mišljenje da li je moguće obezbediti sprovođenje dodatnih dijagnostičkih postupaka u Republici Srbiji.

Ako nije moguće obezbediti sprovođenje dodatnih dijagnostičkih postupaka u Republici Srbiji, konzilijum u svom izveštaju daje predlog o potrebi sprovođenja dodatnih dijagnostičkih postupaka u inostranoj zdravstvenoj ustanovi.

Predlog sadrži mišljenje o neophodnosti slanja biološkog materijala u inostranu zdravstvenu ustanovu ili o upućivanju pacijenta u inostranu zdravstvenu ustanovu radi sprovođenja dodatnih dijagnostičkih postupaka. Odluku o neophodnosti upućivanje biološkog materijala ili osiguranog lica u inostranu zdravstvenu ustanovu radi sprovođenja dodatnih dijagnostičkih postupaka donosi Republički fond za zdravstveno osiguranje.

Za upućivanje za dijagnostiku u inostranstvu neophodno je pribaviti sledeću dokumentaciju:

– Konzilijarno mišljenje; ako je moguće, najbolje je da se u njemu navede i naziv klinike/laboratorije u inostranstvu gde se uzorci upućuju na testiranje;
– Predračun klinike/laboratorije, ukoliko to mogu dobaviti lekar ili pacijent, jer to znatno ubrzava proceduru;
– Kopiju zdravstvene knjižice.

Celokupnu dokumentaciju treba poslati poštom na: Komisija RFZO za dijagnostiku u inostranstvu, Jovana Marinovića 2, 11000 Beograd, ili predati na pisarnici RFZO.

Komisija zaseda jednom u 10 dana i, nakon što odobre zahtev, novac se uplaćuje klinici u inostranstvu u roku od sedam dana. O tome biva obaveštena i zdravstvena ustanova i pacijent. Neophodno je da pacijent sačeka pisani odgovor RFZO.

Zojinom zakonu možete pristupiti na sledećem linku: http://www.parlament.gov.rs/upload/arch ... %20lat.pdf

Ukoliko imate dodatnih pitanja, možete pisati na ivana@retkebolesti.com.

Veliki pozdrav,
Ivana

gordana
Pridružio se: Oktobar 29, 2020, 8:51 pm

Post od gordana »

Postovanje
Zanima me da li je provedeno klinicko istrazivanje za sistemsku sklerodermiju

Miroslav86

Post od Miroslav86 »

To stvarno neznam,ali u mom slucaju nije to
Poslednja izmena od Miroslav86 u Novembar 13, 2020, 7:45 pm, izmenjeno 1 put ukupno.

gordana
Pridružio se: Oktobar 29, 2020, 8:51 pm

Post od gordana »

Hvala.Nadam se da cu ovde moci da saznam nesto novo i da stupim u kontakt sa ljudima koji imaju isti problem

Miroslav86

Post od Miroslav86 »

Nema na cemu...Slobodno trazite po forumu ,postavite pitanja...Ako mogu nesto da vam pomognem mozete mi pisati na mail mikaca.mikaca86@gmail.com

Bojana77
Pridružio se: Septembar 21, 2020, 2:30 pm

Post od Bojana77 »

Dobar dan,postoje 91 klinickonistrazivanje za sistemsku sklerozu. Vise detalja na https://www.orpha.net/consor/cgi-bin/Re ... =rightMenu

Odgovori